Slncovka kalifornská, (Eschscholzia californica), (Papaveraceae – makovité), en: California poppy, Golden poppy, California sunlight, Cup of gold
Charakteristika
Slncovka kalifornská je jednoročná až trvalá bylina so stonkou vysokou 10 – 30 cm. Šedivo modrozelené listy sú stopkaté a prízemné dosahujú veľkosť okolo 20 cm. Listy na stonke sa smerom nahor zmenšujú. Čepele listov sú v obryse oválne a sú dvakrát až trikrát perovito delené s čiarkovitými úkrojkami. Pri poranení ronia stonky bezfarebnú tekutinu. Rastlina má kolovitý koreň náchylný na poškodenie pri presádzaní.
Kvety vyrastajú z pazúch listov jednotlivo na dlhých stopkách a majú 4 okvetné lístky hodvábnej textúry. Farba kvetov býva väčšinou žltá alebo oranžová, prípadne aj červená a ružová. Kvety sa otvárajú len za slnečného dňa a okolo 16. hodiny sa už zatvárajú. V zamračenom počasí, v noci, chlade a vetre zostávajú zatvorené. Pôvodný druh má kvety jednoduché, vyšľachtené boli aj plnokveté kultivary. Rastliny pestované v európskych záhradách sú väčšinou krížencami rôznych poddruhov.
Plodom je dlhá štíhla valcovitá tobolka dosahujúca veľkosť 5 až 7 cm, ktorá keď dozreje, rozdelí sa na dve časti, niekedy aj s počuteľným prasknutím, čím uvoľní množstvo malých tmavohnedých semien. V prirodzených oblastiach výskytu prežije rastlina mierne zimy, v chladnejších klimatických podmienkach úplne uhynie.
Výskyt
Pochádza z pacifických oblastí Spojených štátov amerických a Mexika. Rastie na svahoch, popri cestách a otvorených priestranstvách od južného Washingtonu cez Kaliforniu, Nevadu a Nové Mexiko až po severné Mexiko. Je štátnym kvetom Kalifornie, kde 6. apríla oslavujú jej deň „California Poppy Day“.
Rodové meno dostala na počesť nemeckého botanika prvej polovice 19. storočia Johanna Friedricha Eschscholtza (1793-1831).
V mieste pôvodu je slncovka dvojročná a veľmi často trvalá rastlina, v Strednej Európe sa pestuje ako letnička, ktorá neprežije zimu. Vyhovujú jej slnečné miesta na suchých a kamenistých stráňach alebo na okraji púšte, od morského pobrežia až do nadmorskej výšky 2000 m.
Rozmnožovanie
Rozmnožuje sa semenami, ktoré sa na jeseň (koncom septembra) alebo na jar (začiatkom apríla) vysievajú priamo na záhon. Slncovka veľmi zle znáša presádzanie a preto sa veľmi neodporúča predpestovávať si ju v kelímku a je lepšie vysievať ju priamo na konečné stanovište. Spoľahlivo sa množí aj samovýsevom. Vyšľachtené rôznofarebné kultivary s rôznymi formami kvetov si zvyčajne nezachovávajú svoj výzor pri opätovnom výseve. Rôzne záhradné pomôcky a doplnky si vyberiete tu.
Ako pestovať slncovku
Umiestnenie
Vyhovuje jej stanovište na svetlom, teplom a slnečnom mieste, ideálne je plné slnko.
Zemina
Nie je náročná na pôdu, vhodná je piesočnatá alebo hlinitá, chudobná a naozaj dobre priepustná zemina.
Zálievka
Ide o rastlinu teplých a suchých oblastí, ktorá je odolná voči suchu. Závlahu teda nepotrebuje.
Kvitnutie
Ako trvalka kvitne v prirodzených miestach výskytu už od februára, ako letnička u nás kvitne od júna do októbra.
Starostlivosť
Zo záhonov pravidelne odstraňujte chorobami alebo škodcami napadnuté rastliny, pôsobia rušivo a bývajú zdrojom nákazy. Odporúča sa tiež odstraňovať odkvitnuté kvety. Tým podporíte bohaté kvitnutie počas celej sezóny. Niektoré kvety si prípadne ponechajte na samovýsev.
Zaujímavosti
Slncovka kalifornská obsahuje v pletive bezfarebný latex, ktorý má mierne analgetické a hypnotické, diuretické aj spazmolytické účinky podobné pôsobeniu maku. Indiáni a prví prichádzajúci európski obyvatelia kvitnúce rastliny žuvali pri bolestiach zubov, varili z nich nálevy a uspávali nimi deti, používali na uvoľnenie kŕčov aj na liečbu mnohých vnútorných chorôb. Listy tiež fajčili alebo jedli varené či pražené na horúcich kameňoch. Požitím alebo fajčením bylina vyvoláva mierne euforické účinky podobné ako u marihuany, nie je ale pravdepodobne návyková.
Rastlina je ďalej zdrojom rôznych izochinolínových alkaloidov, ktoré sú potenciálne využiteľné ako inhibítory cholínesterázy, enzýmov podieľajúcich sa na vzniku neurodegeneratívnych ochorení centrálnej nervovej sústavy, ako sú Alzheimerova a Parkinsonova choroba.