Žltuška Delavayova

Žltuška Delavayova, (Thalictrum delavayi), (Ranunculaceae – iskerníkovité), cz: Žluťucha Delavayova, en: Chinese meadow-rue

Charakteristika

Žltuška Delavayova je bylinná trvalka dorastajúca do výšky cca 150 cm. Vytvára rozvetvené, dlhé, akoby drôtené, prevísajúce vetvičky nesúce záplavu kvetov. Jej veľké zložené listy dosahujú rozmer až 40 cm a sú 3 – 4 krát perovito delené. Zložené sú z malých okrúhlych alebo oválnych trojlaločnatých lístkov modrozelenej až sivozelenej farby. Pripomínajú listy orlíčka.

Kvety sú usporiadané vo veľkej rozvoľnenej vrcholovej metline. Jednotlivé kvietky sú asi 2 cm veľké, rastú na fialových stopkách a nemajú korunné lístky. Ružovofialové sfarbenie majú kališné lístky a zaujímavú štruktúru kvetu dotvárajú početné pastelovo žlté tyčinky. Vďaka listom aj kvetom má žltuška nežný a rozviaty vzhľad.

Tento druh žltušky objavil francúzsky misionár, bádateľ a botanik Père Jean Marie Delavay v čínskej provincii Jün-nan koncom 19. storočia a následne ho doviezol do Európy. Na jeho počesť dostala rastlina prímenie.

Výskyt

Žltuška Delavayova pochádza zo severozápadnej Číny, kde rastie na horských lúkach, vlhkých skalnatých útesoch, v krovinách aj pozdĺž vodných tokov v nadmorských výškach od 1800 do 3400 m.n.m. Dosahuje tu výšku až do 2 metrov.

Rod Žltuška má svojich zástupcov aj v našich zemepisných šírkach, na Slovensku rastie 6 druhov. (Žltuška menšia., orlíčkolistá., lesklá., jednoduchá., smradľavá ., žltá). Rôznorodo sú rozšírené takmer po celej Európe. V prírode sa s nimi dá stretnúť v svetlých lesoch, kde rastú pozdĺž vodných tokov a na vlhkejších humóznych stanovištiach.

Rozmnožovanie

Žltušku Delavayovu si ju môžete rozmnožiť v jarnom období, keď jej začína nový rast a to buď pomocou odrezkov, alebo delením starších väčších a zdravých trsov. Doplnky do záhrady a domácnosti a aj všeličo iné nájdete tu.

Ako pestovať žltušku

Umiestnenie
Uprednostňuje svetlé a polotienisté stanovište, filtrované svetlo alebo aj ľahší tieň. Nevyhovuje jej extrémna horúčava, ani oblasti so silným vetrom.

Zemina
Vhodné sú pre ňu stredne vlhké, hlinité, humózne a dobre priepustné pôdy. Pri dostatku vlahy a živín bude výborne prosperovať i na slnečnom stanovišti v kyslejších pôdach.

Zálievka
Pôdu jej udržiavajte stále mierne vlhkú.

Kvitnutie
Kvitne od júla do septembra.

Choroby a škodcovia
Nevyskytujú sa vážne problémy s hmyzom ani chorobami. Občas sa môže objaviť múčnatka alebo hrdza na listoch.

Využitie

V záhrade sa hodí do polo tienistých zákutí popod vysokými stromami, alebo aj do pozadia trvalkovej výsadby. Jej pozitívnymi prínosmi do záhrady sú jemnosť a vzdušnosť. Môže poskytnúť farebný kontrast vysokým jednofarebným výsadbám v živých plotoch.

Tenké stonky žltušky sa vlnia vo vetre a jemnom vánku. Nie vždy je to žiadúce, takže pre usmernenie rastu im môžete poskytnúť oporu a prichytiť ich k nej. Stonky rastlín pestovaných blízko seba sa tiež môžu zamotať. Oporu pre rastliny si vyberiete tu.

Záhradníctva ponúkajú viacero kultivarov Žltušky Delavayovej, napríklad:

Thalictrum ‚Decorum‘, má o poznanie väčšie kvety ako ostatné kultivary a farbou sú skôr purpurovo ružové. Kvitnú na vzpriamených stonkách, pri báze majú modrozelené drobné listy.
Thalictrum ‚Splendide‘ dorastá do 150 cm výšky a vytvára záplavu sprvu guľatých a neskôr roztvorených bledofialových kvietkov dosahujúcich takmer až 5 cm veľkosť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *