Tymián, Dúška tymianová

Dúška tymianová, (Thymus vulgaris), (Lamiaceae – hluchavkovité), cz: Tymián obecný, en: Thyme, German thyme, Garden thyme

tymián

Charakteristika

Dúška tymianová (alebo tymián) je nízky, trváci, voňavý, bohato rozkonárený polokrík z čeľade hluchavkovité. Vytvára na báze drevnatejúce husté porasty, z ktorých vyrastajú bylinné stonky. Vyznačuje sa výraznou arómou. Pochádza zo Stredomoria, často sa pestuje ako obľúbená liečivá a koreninová kuchynská bylina. Na vystúpavých konároch tymiánu sa tvoria drobné, protistojné, čiarkovité až elipsovité lístky s podvinutým okrajom. Sú veľké cca 2 mm, sú stálozelené, pevné a neopadavé. V pazuchách listov v horných častiach stoniek vyrastajú vidlicovité zoskupenia drobných kvetov. Kvety sú bielej, bledofialovej alebo ružovej farby. Rastlina dorastá do výšky 30 cm. Plody sú tvrdky.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa generatívne, semenami. Môžeme si ho namnožiť aj potápaním, alebo delením trsov na jar. Potápanie prevedieme nasledovne: Výhonky staršej rastliny opatrne ohneme a drevnatou časťou prichytíme k pôde tak, aby nad povrchom pôdy ostali 2 – 3 púčiky. Prichytávame ich drôtikom v tvare U, prípadne prisypeme primerane zeminou. Výhonok po niekoľkých týždňoch zakorení, potom ho oddelíme nožnicami od pôvodnej materskej dreviny a vysadíme na trvalé miesto do záhrady. Rastlina môže takto zakoreniť aj bez našej pomoci.

Ako pestovať tymián

Umiestnenie
Tymián je teplomilná rastlina, vie sa však prispôsobiť aj chladnejším oblastiam. Dobre sa jej darí na teplých, slnečných stráňach, chránených pred zimou a studeným vetrom.

Zemina
Vhodná zemina je suchšia, priepustná, piesočnato-hlinitá. Vhodné sú aj ľahké, vápenaté pôdy.

Zálievka
Rastline vyhovuje sucho. Problémy jej spôsobuje podmáčaná pôda, obzvlášť v zime. Pri výsadbe preto zabezpečíme rastline kvalitnú drenáž.

Starostlivosť
Tymián je vo všeobecnosti mrazuvzdorný, mal by vydržať do teploty -20°C. Niektoré zdroje aj tak radšej odporúčajú rastlinu v zime chrániť nástielkou, aby nevymrzla. Ak sa nám zdá po cca 5- 10 rokoch, že rastlina už neprosperuje, riešením je presadiť ju na iné miesto.
Každoročne po odkvitnutí je vhodné rastlinu hlbšie zrezať, aby sme podporili a udržali kompaktný rast. Záhradné nožnice si vyberiete tu.

Kvitnutie
Tymián kvitne od mája do júna.

Zber vňate
Vňať sa na liečebné účely zbiera od júna do augusta. Na začiatku kvitnutia sa ručne odrezávajú horné, mladé výhonky vrátane koncových súkvetí. Mladé rastlinky striháme raz za rok, staršie môžeme strihať aj 2-3x ročne. Sušíme ich na suchom, tienistom mieste.

tymián

Využitie

Tymián je významná korenina v kuchyni, v čerstvej aj sušenej podobe. Používa sa na ochutenie omáčok, dresingov, marinád, polievok, rýb aj liehovín. Býva súčasťou koreniacich zmesí (napr. Zaatar je koreniaca zmes Blízkeho východu, tvorí ho aj sumach). Môžeme ho pridať aj do bylinkového masla. Skvelé pomôcky do kuchyne nájdete tu.

Využiteľný je aj v kozmetickom priemysle. Z čerstvej vňate sa extrahuje silica, ktorá sa pridáva do zubných pást, ústnych vôd, sprejov, kloktadiel, vôd po holení, dezinfekčných mydiel, pleťových vôd, prísad do kúpeľov a podobne. Vo farmaceutickom priemysle sa z tymianu pripravujú sirupy, extrakty, liečivé čaje.

Liečivé vlastnosti

Na liečebné účely sa zbiera nadzemný výhonok, vňať (Herba thymi). Droga obsahuje silicu s hlavnými zložkami tymolom a karvakrolom, triesloviny, horčiny, saponíny a fytoncídy. (Thymol je vzácna, antiseptická látka.) Z jednej čajovej lyžičky drogy na šálku vody (3-krát denne) sa pripravuje zápar, ktorý sa používa ako prostriedok na uvoľnenie hlienu a uľahčenie vykašliavania. Súčasne pôsobí upokojujúco a utišuje kŕčové záchvaty a uplatňuje sa aj ako dezodorant na odstraňovanie zápachov.

Tymian citronový (Thymus citriodorus)
Tymian citronový (Thymus citriodorus)

Príbuzné druhy

Tymián citrónový (Thymus citriodorus) je silne aromatický polokrík, vonia citrónovo. Listy aj vetvičky má jemnejšie ako thymus vulgaris. Lístky má trochu väčšie, širšie, zároveň oblejšie a skôr vajcovité. Výborne chutí v lete, pripravený ako ľadový čaj.

Materina dúška včasná zakrpatená (Thymus praecox) je pôdopokryvná, nízka, suchomilná, mrazuvzdorná a nenáročná trvalka. Vyrastá do výšky 5 cm v liste aj kvete. Niektoré kultivary môžu dorásť do výšky až 15 cm. Materina dúška rastie veľmi kompaktne, rada tvorí odnože a vo vyhovujúcich podmienkach zaplní aj väčšie plochy.