Vajgela kvetnatá, Vajgela ružová, (Weigela florida), (Caprifoliaceae – zemolezovité), cz: Vajgélie, Weigelie
Charakteristika
Vajgela kvetnatá je opadavý rozložitý okrasný krík, ktorý je nenáročný a odolný. Pochádza z východnej Ázie, z oblastí Číny a Kórey, no darí sa jej takmer všade a znesie i zanedbávanie. Dorastá do výšky 1,5 – 2,5 m. Má oblúkovité konáre porastené sviežozeleným lístím. Listy sú oválne, podlhovasto vajcovité, na koncoch predĺžené a zašpicatené. Smerom k vrcholu stonky sa zužujú.
Koncom jari a začiatkom leta sa objavujú ružové, z vnútornej strany bledoružové alebo takmer biele kvety. Vyrastajú na krátkych bočných minuloročných vetvičkách alebo na vrcholoch konárikov. Ich tvar je zvončekovitý, rúrkovitý až lievikovitý a vyrastajú v súkvetiach tvorených z 3 až 5 kvetov, v tzv. pazušných vrcholíkoch. Pestuje sa veľa kultivarov s krásnymi kvetmi sfarbenými na bielo, ružovo a červeno alebo purpurovo. Obľúbené sú aj odrody s panašovanými listami.
Rozmnožovanie
Vajgela sa dá rozmnožiť z bylinných, prípadne polodrevitých odrezkov. (Z drevitých už ťažšie.) Zakoreňovaniu odrezkov, okrem vlhkej pôdy, napomáha vyššia vlhkosť vzduchu a teplo a takého podmienky sú napríklad vo fóliovníku. Pareniská, fóliovníky a všeličo iné si vyberiete tu. Odrezky odoberajte zo zdravej vitálnej rastliny od mája do júla. Vo vhodných podmienkach zakorenia už do troch týždňov. Osvedčený spôsob množenia je aj tzv. potápanie, keď spodný, najlepšie jednoročný konár materskej rastliny prihrniete zemou a upevníte. Potápanie sa vykonáva v marci až júni, do jesene by sa mali objaviť na potopenej časti korienky. Potom môžete konár oddeliť od materskej rastliny a zasadiť na určené miesto.
Galéria
Ako pestovať vajgelu
Umiestnenie
Rastlina obľubuje slnko, ale znesie aj mierne zatienenie. Je odolná proti nízkym teplotám, no ocení ochranu pred mrazivými vetrami.
Zemina
Potrebuje výživné, dobre priepustné, piesočnato hlinité, prirodzene vlhké pôdy. Darí sa jej i vo vápenatej pôde. Nevhodná je ťažká, studená alebo príliš suchá pôda.
Zálievka
Má rada dostatok vlahy. V obdobiach sucha jej zálievka určite prospeje. Pomôcky pri pestovaní a doplnky do vašej záhrady si vyberiete tu.
Kvitnutie
Kvitne od mája do júna. Závisí to aj od stanovišťa a životných podmienok alebo aj od uskutočneného rezu. Kvietky sa však môžu objavovať jednotlivo až do jesene (september, október).
Strihanie
Aby vajgela vyzerala pekne a bohato kvitla, potrebuje presvetľovací rez, pri ktorom sa odstraňujú prehustené a vzájomne si prekážajúce výhonky. Presvetľovací rez potrebujú takmer všetky okrasné kríky kvitnúce v lete. Vhodné záhradné nožnice nájdete tu. Vajgela kvitne na mladých výhonkoch, preto s pribúdajúcimi staršími a drevnatejúcimi konármi stráca na kráse. Každý tretí rok jej preto treba odstrániť trojročné výhonky, keďže tie už nenasadzujú kvetné púčiky. Nebojte sa niekoľko starších vetiev vyrezať až pri zemi.
Ostatné výhonky (aj tie, ktoré kvitli) skráťte o tretinu až polovicu. Spomalíte tým proces starnutia a podporíte rozkonárenie a kvitnutie. Rez sa vykonáva hneď po odkvitnutí, zvyčajne koncom júna a v júli. Aj mladé kríky po výsadbe treba skrátiť približne o dve tretiny.
Využitie
Zvykne sa pestovať ako okrasná drevina, často pozdĺž ciest, diaľnic, alebo v mestskej parkovej výsadbe. Pestuje sa v skupinách v spoločnosti iných krovín, alebo aj ako podrast pod vysokými stromami. Veľmi pekne vynikne v zmiešaných skupinkách drevín, napríklad pestovaná s pajazmínom, alebo tavoľníkom. Môžete si ju zakomponovať do výsadby farebného živého plota, alebo ju pestovať solitérne.