Aloa stromčekovitá

Aloa stromčekovitá, (Aloe arborescens), (Asphodelaceae – asfodelovité), cz: Aloe stromkovitá, en: Krantz aloe, Candelabra aloe

Aloa stromčekovitá, (Aloe arborescens)

Charakteristika

Aloa stromčekovitá je blízka príbuzná slávnejšej aloe vera. Je to trváci a nenáročný sukulent rastúci v nepravidelných a neusporiadaných trsoch. Mladé rastliny sú takmer zameniteľné, pri starších už je viditeľnejší rozdiel. Aloa stromčekovitá po čase vytvára holý kmienok a listy sa jej naširoko rozkonárujú. Na listoch má menej bielych fliačikov a aj tie sú nenápadnejšie ako má aloe vera. Nemusí to však byť vždy pravidlom, pretože existuje mnoho kultivarov tohto druhu. Listy má dužinaté, tmavšie zelené s jemným modrým odtieňom a pozdĺžnymi jemnými krémovými pruhmi. Po okrajoch majú ostne. Rastliny pestované v izbových podmienkach sa často odlišujú vzrastom aj výzorom od rastlín pestovaných v prirodzenom prostredí. Ako napovedá aj názov, aloa stromčekovitá môže dorásť do veľkosti menšieho stromu, cca 2 – 4 metre. Listy sú u starších rastlín usporiadané do ružíc na koncoch konárov.

Kvety majú valcovitý tvar a kvitnú žiarivou červeno-oranžovou farbou.

Rastlina pochádza pravdepodobne z juhovýchodnej časti južnej Afriky, konkrétne z krajín Južná Afrika, Malawi, Mozambik a Zimbabwe. Jej prirodzené prostredie tvoria horské oblasti vrátane skalných a exponovaných hrebeňov. Aloa stromčekovitá ako jeden z mála druhov aloe, rastie od hladiny mora až po vrcholky hôr.

Rozmnožovanie

Rozmnožiť si ju môžete vegetatívne, pomocou odnoží. Vytvárajú sa okolo materskej rastliny samovoľne. Oddeliť sa môžu, keď narastú do 10 cm dĺžky a začínajú vytvárať ružice. Keď ružicu odlomíte, miesto zlomu roní lepkavú šťavu. Odnož preto nechajte asi 2 dni schnúť. Potom ju zasaďte do primerane vlhkej, piesčitej zeminy, kde zakorení. Kvetináče pre nové rastlinky aj všeličo iné si vyberiete tu.

Ako pestovať alou stromčekovitú

Pestujte ju rovnako, ako aloe vera. Pre pestovanie v izbových podmienkach je dokonca vhodnejšia, pretože je odolnejšia voči chybám pri pestovaní a ľahšie sa rozmnožuje.

Umiestnenie
Aloe arborescens umiestnite na svetlé miesto, v zime s plným slnečným žiarením. Minimálna teplota prostredia by mala byť 10°C.

Zemina
Vhodná je hlinitá zemina s prídavkom hrubozrnného piesku, hlinito- piesčitá a priepustná zemina, mierne zásaditá a s dostatkom dusíka. Rastlinám v nádobách zabezpečte dobrú drenáž.

Zálievka
V lete jej doprajte stredne silnú zálievku priamo na pôdu, nikdy nie na listy. Voda sa nesmie dostať do listových ružíc, mohla by tam spôsobiť hnilobu. Medzi zálievkami je dobré nechať pôdu takmer vyschnúť. V zime stačí polievať raz za 3 týždne.

Chyby pri zalievaní
Premočenie, hlavne v zime, môže spôsobiť vytvorenie čiernych škvŕn na listoch a môže byť aj dôvodom uhnívania rastliny.
Ak listy hnednú a schnú, rastlina trpí nedostatkom vody. Vtedy ponorte kvetináč asi na hodinu do vody a následne nechajte prebytočnú vodu voľne odtiecť.

Kvitnutie
Kvitne koncom zimy až začiatkom jari. Pri pestovaní v izbových podmienkach však kvitne len zriedka.

Hnojenie
Ak je treba, na jar alebo v lete jej pridajte do zálievky raz za mesiac hnojivo, vhodné je hnojivo s vysokým obsahom draslíka.

Aloa stromčekovitá, (Aloe arborescens)

Liečivé účinky

Aloa stromčekovitá má prakticky rovnaké liečivé účinky ako aloe vera, o ktorej sa všade píše. V domácom prostredí je nápomocná pri ošetrovaní pokožky, pri popálení, alebo uštipnutí hmyzom. Má upokojujúce, protizápalové účinky na pokožku a tiež obsahuje antimikotické, antibakteriálne či antivirálne zložky.

Aby boli účinky aloe čo najsilnejšie, treba používať aspoň 3 ročný list zo staršej rastliny rastúcej na slnku a čo najviac v prirodzených podmienkach. Preto sa odporúča rastlinu letniť, hneď ako to poveternostné podmienky umožnia. Postupne ju otužujte, pred tým, ako ju vystavíte na priame slnko.

Aloa stromčekovitá, (Aloe arborescens)

Príbuzné druhy

Aloa pravá (Aloe vera) je sukulentná polootužilá trvalka, ktorá v prirodzenom prostredí dosahuje výšku 60 cm a približne rovnakú šírku. V izbových podmienkach dorastá do výšky maximálne 30 cm. Má dužinaté šedozelené listy s výraznejšími krémovými fliačikmi a pri starších rastlinách sú listy hrubšie a širšie ako má aloe stromčekovitá.

Výťažky z Aloe vera sa pridávajú aj do materiálov na výrobu vankúšov, perín, poťahov alebo matracov na spanie. Vďaka nim je materiál mäkší, príjemnejší na dotyk, zároveň zostáva pevný a antistatický. Výrobky s výťažkami aloe vera si vyberiete tu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *