Pažítka, Cesnak pažítkový, (Allium schoenoprasum), (Amaryllidaceae – amarylkovité, predtým zaraďovaný ako Liliaceae – ľaliovité), cz: Pažitka, en: Chive
Charakteristika
Pažítka je trvalá cibuľová bylina s oficiálnym názvom Cesnak pažítkový. Je mrazuvzdorná a rastie trsovito. Jej cibuľky dosahujú veľkosť okolo 0,5 cm. Z nich vyrastajú 10 až 30 cm dlhé rúrkovité duté úzke listy. Veľkosť a celková vitalita pažítky závisí od kvality pôdy a prostredia. Kvitne až na druhý alebo tretí rok po vysadení. Na dutých tenkých byliach sa vytvárajú menšie guľovité okolíky s ružovofialovými kvetmi, ktoré vyzerajú veľmi pekne, preto si môžete pažítku vysadiť aj do okrasného záhona. Plodom je tobolka, ktorá dozrieva v auguste a septembri.
Pažítka kvitne veľmi bohato, a často sa pestuje aj na ozdobu. Pre vysoký obsah zdraviu prospešných látok sa vo väčšine prípadov pestuje v bylinkových záhradách na priamu konzumáciu a ochucovanie jedál.
Rozmnožovanie a výsadba
Rozmnožuje sa generatívne – semenami, ale aj vegetatívne – oddeľovaním cibuliek. Semená sa vysievajú v marci a apríli do pareniska a na konečné stanovište sa presádzajú v máji. Na zber sú vhodné za 120 dní. Rýchlejšie a efektívnejšie je delenie trsov, kedy novú rastlinu získate ihneď, odkopaním zo zdravej a silnej materskej rastliny. Delenie trsov raz za čas sa dokonca odporúča, podporí sa tým rast a vitalita. Pomôcky pri pestovaní byliniek aj rôzne doplnky do vašej záhrady si vyberiete tu.
Ako pestovať pažítku
Umiestnenie
Vyhovuje jej polotienisté stanovište.
Zemina
Znesie aj ťažšie, hlinité pôdy s dostatkom humusu, vhodné sú aj ľahšie hlinitopiesočnaté a mierne vlhké pôdy, nie však zamokrené.
Zálievka
Pažitku väčšinou zalievať netreba, iba rastlinky pestované v nádobách. Črepníkovým rastlinám sa snažte udržiavať mierne vlhký substrát.
Kvitnutie
Fialové guľovité súkvetia sa objavujú v máji až júli. Existujú aj bielokvitnúce kultivary.
Starostlivosť
Cibule na zimu zo zeme nevyberajte, keďže sú mrazuvzdorné. Na jednom mieste budú rásť po mnoho rokov. V čase, keď pažítka začne vyzerať nevzhľadne, treba ju úplne zostrihať. Nová vňať sa objaví čoskoro.
Využitie
Pažítka ma významné postavenie v kuchyni. Je to jedna z najskorších jarných byliniek. Na dochutenie jedál sa používa čerstvá vňať. Nevaríme ju, iba ňou posypeme hotové jedlo. Nezvykne sa sušiť ani zamrazovať, pretože takýmito spôsobmi si pažítka neuchová tú správnu chuť. Lepšie je pestovať si ju celoročne v črepníku napríklad na okennom parapete a mať ju neustále k dispozícii čerstvú. Nakrájaná na drobno sa pridáva do polievok, omáčok, šalátov, na zemiaky, ryžu, cestoviny, bagety a omelety, k tvarohovým jedlám, do bylinkového masla a nátierok. Skvelé kuchynské pomôcky nájdete tu. Fialové kvietky pažítky sú tiež jedlé a môžu sa použiť na dekoráciu šalátov.
Pažítka, podobne ako cesnak, cibuľa, pór alebo šalotka obsahuje aromatické látky s obsahom síry, ktoré jej dodávajú jej typickú vôňu a chuť.
Liečivé účinky
Pažítka povzbudzuje chuť k jedlu a podporuje trávenie. Má protiparazitické, antibakteriálne, protiplesňové a dezinfekčné účinky a vďaka obsahu minerálnych látok a vitamínov A, B1, B2 a C podporuje imunitu a regeneráciu organizmu.
Príbuzné druhy
Medvedí cesnak (cesnak lesný, divý) (Allium ursinum) je liečivá, trváca bylina. Kvitne bielymi kvietkami, ktoré vytvárajú riedke súkvetia. Tmavozelené listy vyrastajúce na jar z cibúľ sú široké a podlhovasté, s výraznou cesnakovou vôňou a chuťou. Listy sa zbierajú a vyrábajú sa z nich rôzne kulinárske špeciality.
Cesnak obrovský (Allium giganteum) je výrazná okrasná cibuľovina skorého leta. Niektoré kultivary môžu dorásť až do výšky 150 cm. Najbežnejšia farba kvetov okrasných cesnakov je fialová, no bývajú aj biele, žlté, sýtomodré, ružové či vínové. Veľké guľové súkvetia rastú na vysokej, pevnej, dužinatej stonke.