Liatra klasnatá, Šuškarda

Liatra klasnatá, Šuškarda, Zhorakvet, (Liatris spicata), (Asteraceae – Astrovité), cz: Šuškarda klasnatá

Liatra klasnatá, Šuškarda, Zhorakvet,

Charakteristika

Liatra klasnatá je asi 90 cm vysoká, mrazuvzdorná trvalka. Zo zeme začína rašiť v apríli a na jednom mieste vydrží mnoho rokov. Z jej hľuzovitých koreňov vyrastajú trsy bazálnych strednezelených čiarkovitých listov a z nich vyrastá dlhá vzpriamená nevetvená stonka pripomínajúca sviečku. Stonka je husto obrastená čiarovitými listami, ktoré sú na spodku rovnako veľké ako bazálne listy a smerom nahor sa zmenšujú. Na konci stonky sa formuje hustý klas drobných kvetných púčikov, ktoré po rozkvitnutí pôsobia strapato. Klasovité súkvetia mávajú veľkosť 15 – 30 cm. Kvety sú štandardne fialové, vyskytuje sa ale aj ružová, červená alebo biela odroda. Zaujímavosťou je, že kvety rozkvitajú zhora nadol, na rozdiel od iných vysokých druhov, u ktorých kvety rozkvitajú vždy odspodu (napríklad topoľovka, divozel, mečíky). Odtiaľ pochádza ľudový názov zhorakvet.

Rastlina má pôvod na severoamerických vysokotrávnych stepiach, kde rastie na vlhkých lúkach a okrajoch lesov.

Rozmnožovanie

Najefektívnejší spôsob množenia liatry je delenie trsov na jar. Trsy oddeľujeme zo staršej, zdravej a silnej rastliny. V jeseni sa dá rastlina rozmnožovať delením hľuzových koreňov, ktoré sadíme do hĺbky 10 cm. Užitočné pomôcky a doplnky do vašej záhrady nájdete tu.

Liatra sa môže rozširovať aj prostredníctvom semien, len treba vedieť, že kvitnúť začne najskôr až na druhý alebo tretí rok. Výsev sa robí od septembra do novembra, do hĺbky cca 8 cm. Semenáče sa môžu odlišovať od materskej rastliny výškou aj farbou kvetu.

Ako pestovať liatru

Umiestnenie
Liatra vynikne v plnej kráse, keď je zasadená na slnečnom a teplom mieste. Okrem slnečných lúčov vyžaduje aj dostatok miesta, aby sa mohla trsovito rozrásť.

Zemina
Pre dobrý rast potrebuje výživnú, humóznu, hlinito-piesočnatú, priepustnú a primerane vlhkú pôdu. Aby pekne kvitla zapracujte jej každoročne do pôdy vyzretý preosiaty kompost alebo kvalitný substrát.

Zálievka
Liatra znesie aj letné sucho, ale nie je to celkom suchomilná rastlina. Občasná zálievka ju celkom určite poteší. Nevyhovuje jej stále zamokrenie v ťažkej pôde, mohli by jej začať zahnívať korene. Tiež sa treba vyvarovať nadmernému vlhku v zimnom období.

Kvitnutie
Kvitnúť začína v júli a pokračuje až do septembra. Pokiaľ nechcete nechať dozrieť semená, po odkvitnutí kvet zrežte. Bezkvetú stonku rastline nechajte až do úplného uschnutia, aby z nej ešte dočerpala živiny do hľuzovitých koreňov.

Ak rastlina slabo kvitne, treba jej dodať živiny, alebo ju skúsiť rozdeliť a zmladiť, prípadne presadiť na iné miesto. Vhodný čas je na jar.

Choroby a škodcovia

Liatra nie je náchylná podliehať chorobám, ale môže sa stať, že sa u nej objaví biely alebo šedý povlak alebo škvrny. Môže ísť o pleseň sivú, napadnuté listy treba bezodkladne odstrániť (nie do kompostu).

K nebezpečným škodcom liatry patria slimáci a slizniaci, ktorí ju dokážu celú zožrať v čase, keď začína na jar pučať zo zeme. Ich stav môžeme redukovať zberom, pascami na slimáky prípadne rôznymi prípravkami proti slimákom. Plašiče škodcov nájdete tu.

Hľuzy bývajú občas poškodzované hrabošmi a myšami, zvyknú ich pod zemou ohlodávať. Riešením je sadiť hľuzovité rastliny a cibuľoviny do košíkov v zemi, alebo chovať mačky (môj tip).

Pestovateľské tipy a starostlivosť

Liatra sa často vysádza ako solitér v malých skupinkách, ktoré sa postupne rozrastajú. Každoročne sa odporúča prisypať im čerstvú pôdu alebo kvalitný preosiaty kompost. Niekedy sa stáva, že hľuzy im vystupujú na povrch pôdy a môže dôjsť k vyvráteniu rastliny. Vtedy je vhodné rastlinu presadiť alebo rozdeliť.

Kombinácia s inými kvitnúcimi rastlinami

Liatru môžeme bezproblémovo vysádzať aj do trvalkového záhona. Ak v záhone potrebujete fialovú farbu, liatra rada prevezme kvitnúcu štafetu po šalviách alebo levanduliach. Zvykne sa tiež vysádzať spolu s margarétkami, rudbekiami, krásnoočkami.

2 komentáre k “Liatra klasnatá, Šuškarda

  • 4. júna 2021 at 11:44
    Permalink

    super článok…dozvedela som sa všetko, čo mi trebalo doplniť o tejto rastlinke. ste šikovná. Ďakujem.

    Reply
  • 15. augusta 2023 at 14:51
    Permalink

    Super informácie. Rada chodím na túto stránku, sú tu komplexné informácie o rastlinách. Vďaka.

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *