Liatra klasnatá, Šuškarda

Liatra klasnatá, Šuškarda, Zhorakvet, (Liatris spicata), (Asteraceae – Astrovité), cz: Šuškarda klasnatá

Liatra klasnatá, Šuškarda, Zhorakvet,

Charakteristika

Liatra klasnatá (Liatris spicata) je asi 90 cm vysoká, mrazuvzdorná trvalka. Zo zeme začína rašiť v apríli a na jednom mieste vydrží mnoho rokov. Z jej hľuzovitých koreňov vyrastajú trsy bazálnych strednezelených čiarkovitých listov a z nich vyrastá dlhá vzpriamená nevetvená stonka pripomínajúca sviečku. Stonka je husto obrastená čiarovitými listami, ktoré sú na spodku rovnako veľké ako bazálne listy a smerom nahor sa zmenšujú. Na konci stonky sa formuje hustý klas drobných kvetných púčikov, ktoré po rozkvitnutí pôsobia strapato. Klasovité súkvetia mávajú veľkosť 15 – 30 cm. Kvety sú štandardne fialové, vyskytuje sa ale aj ružová, červená alebo biela odroda. Zaujímavosťou je, že kvety rozkvitajú zhora nadol, na rozdiel od iných vysokých druhov, u ktorých kvety rozkvitajú vždy odspodu (napríklad topoľovka, divozel, mečíky). Odtiaľ pochádza ľudový názov zhorakvet.

Rastlina pochádza zo severoamerických vysokotrávnych stepí, kde pôvodne rástla na vlhkých lúkach a okrajoch lesov.

Rozmnožovanie

Najlepší spôsob rozmnožovania liatry je delením trsov na jar. Trsy oddeľujeme zo staršej, zdravej a silnej rastliny a sadíme do hĺbky 10 cm. V jeseni sa dá rastlina rozmnožovať delením hľuzových koreňov.

Liatry sa môžu rozširovať aj prostredníctvom semien, len treba vedieť, že kvitnúť začnú najskôr až na druhý alebo tretí rok. Môžu sa odlišovať od materskej rastliny výškou aj farbou kvetu. Rastlina sa vysieva od septembra do novembra, do hĺbky cca 8 cm.

Ako pestovať liatru

Umiestnenie
Liatra vynikne v plnej kráse, keď je zasadená na slnečnom a teplom mieste. Okrem slnečných lúčov vyžaduje aj dostatok miesta, aby sa mohla trsovito rozrásť.

Zemina
Pre dobrý rast potrebuje výživnú, humóznu, hlinito-piesočnatú, priepustnú a primerane vlhkú pôdu. Aby pekne kvitla zapracujte jej každoročne do pôdy kvalitný preosiaty kompost.

Zálievka
Liatra znesie aj letné sucho, ale nie je to celkom suchomilná rastlina. Občasná zálievka ju celkom určite poteší. Nevyhovuje jej stále zamokrenie v ťažkej pôde, mohli by jej začať zahnívať korene. Tiež sa treba vyvarovať nadmernému vlhku v zimnom období.

Kvitnutie
Kvitnúť začína v júli a pokračuje až do septembra. Pokiaľ nechceme nechať dozrieť semená, po odkvitnutí kvet zrežeme. Bezkvetú stonku rastline nechávame až do úplného zaschnutia, aby z nej ešte dočerpala živiny do hľuzovitých koreňov.

Ak rastlina slabo kvitne, treba jej dodať živiny, alebo ju skúsiť rozdeliť a zmladiť, prípadne presadiť na iné miesto. Vhodný čas je na jar.

Choroby a škodcovia

Liatra nie je náchylná k chorobám, ale môže sa stať, že sa u nej objaví biely alebo šedý povlak alebo škvrny. Môže ísť o pleseň sivú, napadnuté listy treba bezodkladne odstrániť (nie do kompostu).

K nebezpečným škodcom liatry patria slimáci a slizniaci, ktorí ju dokážu celú zožrať v čase, keď začína na jar pučať zo zeme. Ich stav môžeme redukovať manuálnym zberom, pascami na slimáky prípadne rôznymi prípravkami proti slimákom.

Hľuzy bývajú občas poškodzované hrabošmi a myšami, zvyknú ich pod zemou ohlodávať. Riešením je sadiť hľuzovité rastliny a cibuľoviny do košíkov v zemi, alebo chovať mačky.

Pestovateľské tipy a starostlivosť

Liatra sa často vysádza ako solitér v malých skupinkách, ktoré sa postupne rozrastajú. Každoročne sa odporúča prisypať im čerstvú pôdu alebo kvalitný preosiaty kompost. Niekedy sa stáva, že hľuzy im vystupujú na povrch pôdy a môže dôjsť k vyvráteniu rastliny. Vtedy je vhodné rastlinu presadiť alebo rozdeliť.

Kombinácia s inými kvitnúcimi rastlinami

Liatru môžeme bezproblémovo vysádzať aj do trvalkového záhona. Ak v záhone potrebujete fialovú farbu, liatra rada prevezme kvitnúcu štafetu po šalviách alebo levanduliach. Zvykne sa tiež vysádzať spolu s margarétkami, rudbekiami, krásnoočkami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.