Nádchovník, Mexický eukalyptus, Plectranthus amboinicus, (Lamiaceae – hluchavkovité), cz: Rýmovník, en: Silver spurflower
Charakteristika
Plectranthus argentatus je vzpriamene rastúca bylinná trvalka, formujúca sa do polokríčka. Pochádza zo sklanatých oblastí Austrálie. U nás sa pestuje ako izbová rastlina alebo jednoročná letnička v záhradách, alebo na balkónoch, pretože nie je mrazuvzdorná. Je nenáročná a rýchlo rastie. Má striebristo ochlpené stonky s nahusto rastúcimi oválnymi listami. Listy majú svetlú sivozelenú farbu a tiež sú pokryté chĺpkami, ktoré im dávajú striebristý nádych a pripomínajú zamat. Sú dužinaté, po okrajoch zúbkované a výrazne aromatické. Aróma pripomína eukalyptus, mentol s prímesou gáfru. Listy šíria vôňu aj bez toho, aby sa ich bolo treba dotknúť alebo pomrviť medzi prstami. Podľa vône dostala rastlina aj pomenovanie mexický eukalyptus či kubánske oregano.
Rastlina sa pestuje kvôli aromatickým listom, ale aj jej kvety sú pomerne výrazné. Tvoria sa na konci stoniek ako vzpriamené terminálne úzke strapcovité súkvetia s rúrkovitými modrobielymi až fialovými kvietkami.
Rozmnožovanie
Rozmnožiť si ho môžete pomocou vrcholových bylinných odrezkov, cca 10 cm dlhých. Odrezky vložte do pohára s vodou a keď sa objavia dostatočné korene, môžete ich zasadiť do substrátu (cca do mesiaca). Vhodné obdobie na množenie je na jar a začiatkom leta. Zakorenia aj odrezky zapichnuté priamo v substráte, ak ho budete udržiavať vlhký. Kvetináče aj všeličo iné si vyberiete tu.
Galéria
Ako pestovať Plectranthus amboinicus
Umiestnenie
Obľubuje svetlé stanovište s rozptýleným svetlom, nie však priame slnko. Ideálne miesto je v izbe na východnom alebo západnom okne. Nemá rád prievan.
Zemina
Dôležitá je priepustná zemina a dobrá drenážna vrstva. Vhodný je bežný záhradný substrát alebo substrát určený pre bylinky.
Zálievka
Vyvarujte sa nadmernej zálievky a nikdy nenechávajte rastlinu stáť vo vode. Stačí mu mierna zálievka, vrchnú časť zeminy nechajte medzi zálievkami preschnúť.
Kvitnutie
Kvitne v júli a auguste.
Starostlivosť
Pravidelne ho zaštipujte, aby sa pekne rozkonáril.
Choroby a škodcovia
Môže sa vyskytnúť koreňová hniloba a škvrnitosť listov, zo škodcov sa môžu objaviť roztoče.
Využitie
Rastlina má využitie v kuchyni aj v domácej lekárničke. Na spracovanie sa používajú čerstvé lístky, pretože sa kvôli svojej dužinatej konzistencii nedajú dobre sušiť, zostávajú dlho svieže a šťavnaté. Pripravuje sa z nich čaj pri nachladnutí, ktorý zmierňuje aj bolesti hlavy, znižuje krvný tlak a uľahčuje trávenie.
V kuchyni pri príprave jedál môžete jeho lístky využiť podobne ako listy šalvie lekárskej pri varení alebo grilovaní, na výrobu sirupov, alebo tinktúr. Vďaka vôni sa dá využiť aj v aromaterapii, jeho vôňa údajne odpudzuje dotieravý hmyz, ako sú komáre a muchy.