Pakost smradľavý

Pakost smradľavý, Bocianí nos, Čapí nos, Býčnik, (Geranium robertianum), (Geraniaceae – pakostovité), cz: Kakost smrdutý, en: Death come quickly, Herb-Robert, Red Robin, Stinking Bob.

Pakost smradľavý, (Geranium robertianum)

Charakteristika

Pakost smradľavý je jednoročná alebo dvojročná bylina s rozkonárenou chlpatou ružovou stonkou a striedavými, trojpočetnými až päťpočetnými delenými listami. Listy na byliach sú stopkaté, protistojné s trojuholníkovými čepeľami a zúbkatými úkrojkami. Bázy listových stopiek sú zhrubnuté. Tvoria sa aj prízemné listy, tie však rýchlo uschýnajú. Rozpučené listy nepríjemne zapáchajú, odtiaľ pochádza prímenie „smradľavý“.

Kvety rastú zvyčajne po dvoch na dlhých stopkách. Sú ružovofialovej farby a veľké najviac 10 mm. Kvitnú od mája do októbra. Po odkvitnutí sa premieňajú na rozpadavé plody so zobákovitými výrastkami.

Rastlina dorastá do výšky 20 – 40 cm.

Výskyt v prírode

Pakost smradľavý je polotieňový až výslnný lesný druh, nenáročný na vodu. Obľubuje čerstvé, slabo kyslé, bohaté, humózne, vlhké, kypré, kamenisté i hlinité pôdy. Rozšírený je od nížin do horského stupňa, rastie v tienistých listnatých aj ihličnatých lesoch, v krovinách, na rúbaniskách, skalách a múroch.

Pakost smradľavý, (Geranium robertianum)

Liečivé účinky

Na liečebné účely sa zbiera nadzemný výhonok – vňať (Herba geranii robertiani) v čase plného kvitnutia, čiže od mája do septembra. Keďže šťava rastliny môže spôsobiť pľuzgiere, odporúča sa ruky si chrániť rukavicami. Vňať sa suší v tieni na dobre vetranom mieste alebo v sušičkách pri teplotách 35°C. Droga obsahuje silicu, triesloviny, horčinu geraniín a organické kyseliny. Sušičku na sušenie byliniek, ovocia aj iných potravín si môžete vybrať tu.

V liečebnej praxi sa využíva sťahujúci a močopudný účinok drogy. Má hemostatické účinky, čiže má vplyv na utíšenie a zastavenie krvácania. Používa sa napríklad na utíšenie krvácania z nosa, pľúcneho krvácania a proti ťažkým hnačkám. Ďalej sa používa ako rozpúšťadlo močových a obličkových kamienkov a ako močopudný prostriedok.

Z dvoch čajových lyžičiek narezanej drogy, ktoré sa nechajú 8 hodín vylúhovať, sa pripravuje studený extrakt, ktorý sa pije počas dňa.

Obklady alebo masti z pakosta smradľavého sa používajú pri liečbe kožných chorôb, vyrážok, mokvajúcich ekzémov, vredov a kožných zápalov. Pri angíne sa používa odvar ako kloktadlo.

  • Pakost smradľavý, (Geranium robertianum)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *