Dulovec japonský

Dulovec japonský, (Chaenomeles japonica), (Rosaceae – ružovité), cz: Kdoulovec japonský, en: Japanese quince, Maule’s quince

Charakteristika

Dulovec japonský je nízky opadavý rozložitý ker dorastajúci do výšky 1 – 2 metre a šírky okolo 2 metrov. Je mrazuvzdorný až do cca -26 °C. Vytvára husté kroviny, pretože tvorí veľké množstvo koreňových výmladkov aj vetiev a tým pôsobí trochu neusporiadane a chaoticky.

Vetvy sú tŕnisté, v mladosti plstnaté neskôr lysé. Listy má lesklé, tmavozelené, obvajcovitého až kopijovitého tvaru s pílkovitým okrajom a takmer tupým zakončením. Skoro na jar bohato kvitne kvetmi intenzívne ružovočervenej farby, farba kvetov však môže byť aj biela, oranžová, ružová a červená. Kvety sú usporiadané v súkvetiach po 2 – 4 ks. Vedľa púčikov vyrastajú dlhé ostré tŕne.

Plodom je aromatická, žltá alebo žlto-zelená malvica veľkosti 4-5 cm, vzhľadovo pripomínajúca dulu. Dulovec je cudzoopelivý, takže pri pestovaní pre plody sa odporúča pestovať vedľa seba minimálne 2 – 3 odrody.

Výskyt

Pôvodným domovom dulovca, je juhovýchodná Ázia, odkiaľ bol prenesený v roku 1550 do Japonska na ostrovy Honshu a Kyushu. Odtiaľ sa približne okolo roku 1869 dostal do Európy. U nás sa ako obľúbený okrasný ker pestuje od 60-tych rokov 19. storočia.

Rozmnožovanie

Jednoduchý spôsob, ako rozmnožiť dulovec je pomocou podzemných výbežkov tzv. odkopkov dlhých cca 7 – 10 cm. Uložte ich do rozmnožovacieho substrátu prihrňte asi 5 cm vrstvou substrátu a udržujte vlhko. Rozmnožíte si ho aj pomocou 15 -20 cm dlhých odrezkov, ktoré je treba napichať do substrátu na cca ⅔ dĺžky. Pôdu v okolí odrezkov udržiavajte dostatočne vlhkú, nie však premokrenú. Pomôcky pri pestovaní aj doplnky do záhrady a domácnosti si vyberiete tu.

Množenie je možné aj semenami získanými z dostatočne dozretých plodov. Vyžadujú stratifikáciu cca 3 mesiace.

Ako pestovať dulovec

Umiestnenie
Vyhovuje mu umiestnenie s dostatkom slnka, optimálne na svahu. Pri výsadbe v tieni nebude kvitnúť tak bohato, ako na mieste s priamym slnečným žiarením.

Zemina
Uprednostňuje humóznu, dostatočne priepustnú pôdu bez zaburinenia, ideálne s pH menším ako 6.

Zálievka
Nároky na vlahu sú stredné. Dokáže si poradiť aj s letným suchom.

Kvitnutie
Kvitne v marci až apríli, v severnejších a vyšších polohách aj v máji. Plody dozrievajú od septembra.

Choroby a škodcovia
Rastlina je odolná proti chorobám a škodcom. Občas sa môže vyskytnúť napadnutie hubovými chorobami, spálou jadrovín, prípadne škodcami ako sú roztoče, puklice alebo vošky.

Strihanie

Vďaka neusporiadanému rastu je potrebné vykonávať pravidelný rez. Prvý rez dulovca sa odporúča hneď po výsadbe. Následne sa každoročne skracujú konáre podľa potreby. Najvhodnejším obdobím je jar po odkvitnutí, aby ste si v neskoršom termíne rezom neodstránili vetvičky s kvetnými pukmi pre nasledujúcu sezónu. Výchovný rez podporí rozkonárenie a v ďalších rokoch sa robí rez pre udržanie tvaru a vzdušnosti. Dulovec dobre znáša aj radikálny zmladzovací a presvetľovací rez. Kedykoľvek v priebehu rastu je možné priebežne odstraňovať staré, slabé, poškodené alebo príliš zahusťujúce vetvy. Vhodné záhradné nožnice na strihanie konárov aj všeličo iné môžete nájsť tu.

Využitie

Dulovec je predovšetkým okrasný ker, ktorého plody nachádzajú využitie už aj v ovocinárstve. Zrelé sú vtedy, keď sa šupka plodov intenzívne sfarbí do žlta.

Plody sa nekonzumujú v čerstvom stave, pretože sú trpké a tvrdé, ale používajú na výrobu najrozmanitejších produktov. Možno z nich vyrobiť aromatické sirupy, pyré, kompóty, marmelády, vína, likéry, destiláty či nealkoholické nápoje, možno ich tiež kandizovať. Výbavu do kuchyne si doplníte tu. Pridávajú sa aj na dochutenie málo výrazných lekvárov či sirupov, prípadne do džemov z plodov, ktoré majú nízky obsah pektínu. Sú cenným zdrojom vlákniny a pektínov, ich arómové extrakty sa využívajú aj ako ochucovadlo zmrzliny a jogurtov. Okrem vysokého obsahu pektínu a aromatických látok obsahujú tiež vitamín C a rôzne ovocné kyseliny.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *