Vavrínovec portugalský

Vavrínovec portugalský, (Prunus lusitanica), (Rosaceae – ružovité), en: Portuguese laurel cherry, Portugal laurel, cz: Bobkovišeň portugalská

Charakteristika

Vavrínovec portugalský je vždyzelený neopadavý listnatý krík pôvodom z oblastí juhozápadného Francúzska, Španielska, Portugalska, Maroka a Azorských a Kanárskych ostrovov a Madeiry.

Listy má tmavozelené, na rubovej strane sú svetlejšie zelené, kožovité a polo lesklé. Čepeľ majú jemne pílkovitú, dlhú 6- 7 cm a širokú okolo 3 cm. V porovnaní s vavrínovcom lekárskym sú listy menšie, užšie a mierne zovreté. Stopky listov aj nové výhonky majú výrazne červenú farbu. Drobné biele voňavé kvety rozkvitajú začiatkom mája a tvoria sa v dlhých a užších strapcovitých súkvetiach. Plody sú tmavofialové bobule, ktoré dozrievajú začiatkom jesene. Rastlina je mierne jedovatá, takže ju nekonzumujte, v listoch a v kôstkach plodov sa nachádza kyanovodík. (Toxicita v kôstkach je podobná kôstkam marhúľ alebo broskýň).

Krík je veľmi dekoratívny, kompaktný, prirodzene rastie do pyramidálneho tvaru a zvykne sa bohato vetviť. Svojimi kvetmi a plodmi láka do záhradky opeľovačov a užitočné vtáctvo.

Vavrínovec portugalský, (Prunus lusitanica)

Rozmnožovanie

Vavrínovec sa rozmnožuje semenami, ktoré padajú do okolia materských kríkov a často z nich vyrastajú semenáčiky. Tiež si ho môžete rozmnožiť cca 10 – 20 cm dlhými odrezkami na jar alebo na jeseň. Odstráňte spodné konáriky alebo listy, aby po vysadení neboli pod zemou. Po prípadnom ošetrení stimulátorom zakoreňovania zapichnite odrezky do substrátu a polejte. Počas celej doby zakoreňovania udržujte substrát vlhký. Pre zvýšenie úspešnosti môžete umiestniť zakoreňujúce sa odrezky do miniskleníka alebo pareniska.

Výsadba

Vhodné obdobie na výsadbu je na jar alebo na jeseň. Vykopte dostatočne veľkú výsadbovú jamu, ideálne dva krát hlbšiu a širšiu ako je koreňová sústava vavrínovca. Pri výsadbe pridajte ku koreňom rastliny zeminu obohatenú o kompost alebo hnojivo, dobre utlačte a zalejte. Odporúča sa mierne ostrihať vrcholce kríka. Pôdu okolo vysadenej rastliny pravidelne zalievajte.

Ako pestovať vavrínovec

Umiestnenie
Vyhovuje mu slnečná poloha aj polotieň, rásť bude aj v tieni. Vyberte mu miesto, kde bude mať v zime skôr tieň, pretože slnko v mrazivých dňoch môže rastline spáliť listy.

Zemina
Doprajte mu zeminu bohatú na živiny, priepustnú a humóznu s kyslejšou pôdnou reakciou. V prípade potreby pridajte do pôdy trochu piesku a rašeliny. V ílovitých pôdach rastlina živorí a nevyzerá pekne.

Zálievka
Mladé a čerstvo zasadené kríčky bohato a pravidelne zalievajte, aby dobre zakorenili. Zalievajte ich aj v zime, pokiaľ nemrzne. Čím viac vlahy im doprajete, tým bohatšie budú rásť. Staršie, dobre uchytené rastliny potom odolajú aj suchu.

Pomôcky pri pestovaní a doplnky do vašej záhrady si vyberiete tu.

Kvitnutie
Kvitne v máji a júni, zväčša až 2 – 3 roky po výsadbe. V pravidelne tvarovaných a skracovaných živých plotoch rastliny nekvitnú.

Choroby a škodcovia
Vyskytnúť sa môže antraknóza. Je to choroba zväčša hubovitého pôvodu, ktorá spôsobuje škvrnitosť a vädnutie listov a výhonkov aj vädnutie semenáčikov. Listy po napadnutí predčasne usychajú a opadávajú. Pomôže postrek proti hubovitým chorobám.

Zo škodcov spôsobuje viditeľné poškodenie nosánik ryhovaný, čierny chrobák s predĺženým nosom, na ktorého keď narazíte, padá na zem a robí mŕtveho. Dospelý jedinec spôsobuje škody ohryzávaním listov. Jeho larvy v zemi a napádajú a ohryzávajú koreňový systém rastlín.

Strihanie 

Vavrínovec portugalský je veľmi obľúbený ako rastlina vhodná na vytvorenie vždyzeleného hustého živého plota. Rastie pomerne rýchlo, v závislosti od kultivaru a životných podmienok môže dosiahnuť výšku až 6 – 8 metrov. Rez nie je nevyhnutný, ale ak ho potrebujete tvarovať, znáša ho veľmi dobre. Skracovať ho môžete prakticky kedykoľvek, buď na jar – (apríl) alebo v jeseni (august – október). Použiť môžete nožnice na živé ploty, alebo skracovať jednotlivé konáriky a výhonky ručne pomocou bežných záhradníckych nožníc. Nožnice na strihanie konárov si určite vyberiete tu. Zostrihávajte tie, ktoré zavadzajú, aj tie, ktoré potrebujete rozkonáriť.

Zazimovanie

Vavrínovec, hoci pochádza z teplejších oblastí,dobre odoláva nízkym teplotám až do -25°C. V chladnejších častiach Slovenska sa odporúča chrániť mu koreňový systém mulčom, slamou alebo čečinou. Pri tuhších mrazoch môžu najmä koncové časti konárov omrznúť, no vavrínovec zväčša dokáže z takéhoto poškodenia zregenerovať a na jar znova obrašiť.  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *