Ako ovplyvniť kvalitu vzduchu v miestnosti

Ako ovplyvniť alebo zvýšiť kvalitu vzduchu v miestnosti? Pestovatelia izbových rastlín vedia, že okrem estetickej funkcie mnohé z interiérových rastlín dokážu pohlcovať formaldehyd a ďalšie toxické látky a prispievať tak k čisteniu ovzdušia. K takýmto rastlinám patrí potosovec, sansevieria alebo lopatkovec.

Okrem spomenutých jemných prírodných riešení trh ponúka niekoľko druhov prístrojov, ktoré vám vzduch v domácnosti alebo v práci vylepšia, vyčistia a skvalitnia.

Čističky vzduchu

Čističky vzduchu sú žiadaným riešením pre všetkých, ktorí z nejakého dôvodu potrebujú vyčistiť prostredie od prachu, spórov plesní či rôznych alergénov. Ako čističky fungujú, čo je pri ich výbere dôležité a aký je rozdiel medzi čističkami a inými prístrojmi ovplyvňujúcimi kvalitu vzduchu v miestnosti?

Čističky vzduchu fungujú na jednoduchom princípe. Zariadenie nasáva vzduch, ktorý potom prepúšťa cez filter naspäť do priestoru. Filter je mechanická štruktúra, ktorá zachytáva nežiadúce častice a vzduch vypúšťaný späť do miestnosti je už bez nich. Pod nežiadúcimi časticami si predstavte prach, dym, plesne, alergény, baktérie či vírusy.

Kvalita filtra (a prípadných prídavných zariadení ako napríklad ionizátor) teda priamo ovplyvňuje schopnosť čističky plniť svoju funkciu. Pri výbere čističky vás však budú zaujímať aj ďalšie parametre, ktorých výsledkom bude lepší vzduch v miestnosti a vaša spokojnosť.

Druhy filtrov

Hepa filter
Asi najčastejšie sa v čističkách stretnete s HEPA filtrom. HEPA filter je štruktúra plastových a sklenených vlákien usporiadaných tak, aby zachytila čo najmenšie častice vo vzduchu.

Častice pritom nezachytáva len svojim mriežkovým usporiadaním, ale využíva aj chaotický pohyb častíc. HEPA filter tak zachytáva aj častice menšie ako 0,3 µm. HEPA filter treba pravidelne meniť, aby bola zachovaná účinnosť čistenia vzduchu.

Širokú ponuku čističiek vzduchu nájdete tu.

Uhlíkový filter
Uhlíkový filter je druhým najčastejšie používaným filtrom v čističkách a slúži hlavne na odstránenie zápachu, pričom dokáže zachytiť častice väčšie ako 0,5 µm. Tento filter funguje na princípe aktívneho uhlia, ktoré na seba viaže látky plynného alebo kvapalného skupenstva.

Elektrostatický filter
Elektrostatický filter má podobnú účinnosť ako HEPA filter a jeho výhodou je že sa dá umývať.

Prídavné zariadenia

Mnohé čističky vzduchu majú okrem filtra aj prídavné zariadenia, ktoré zlepšujú ich výkonnosť. Takýmito zariadeniami sú napríklad predfilter, ktorý slúži na zachytávanie veľkých prachových častíc a chráni samotný HEPA filter pred príliš rýchlym zanesením.

Ionizátor zase urýchľuje zhlukovanie prachových častíc, neutralizuje alergény a zlepšuje tak filtráciu.

Čističky s UV lampou dokážu zneškodňovať patogény ako sú baktérie a vírusy.

UV lampy

Ak je vašou prioritou dezinfekcia priestoru a zničenie vírusov a baktérii v ňom, tak je pre vás vhodnou alternatívou samostatná germicídna UV lampa. Takáto lampa je skladnejšia ako čistička vzduchu a zároveň je aj lacnejšia. Lampa dezinfikuje priamo vplyvom UVC žiarenia, nepriamo pomocou plynu O3 – ozón. Ide o bezpečný a vysoko účinný spôsob dezinfekcie, ktorý nezaťažuje životné prostredie a odpadové hospodárstvo. V čase, keď vykonávate dezinfekciu lampou sa však v miestnosti nesmú nachádzať zvieratá ani ľudia a ani rastliny.

Germicídnu UV lampu si môžete pozrieť aj kúpiť tu.

Zvlhčovače a odvlhčovače vzduchu

Ak máte v dome príliš suchý vzduch, alebo naopak príliš vysokú vlhkosť, zíde sa vám zvlhčovač, respektíve odvlhčovač vzduchu. Takýto prístroj vám vlhkosť vzduchu v miestnosti stabilizuje a udržiava ho na zvolenej úrovni.

Nadmerná vzdušná vlhkosť je ideálnym prostredím pre rozvoj plesní, ktoré spôsobujú zdravotné komplikácie ako zápaly dutín a priedušiek či ďalšie choroby dýchacieho ústrojenstva.

Odvlhčovače vzduchu si vyberiete tu.

Suchý vzduch sa ako problém vyskytuje v zimnom období v čase vykurovacej sezóny. V prípade suchého vzduchu, zvlhčenie miestnosti pomôže a uľahčí dýchaniu.

Zvlhčovače vzduchu si môžete kúpiť tu.

Umiestnenie

Umiestnenie zariadenia v miestnosti má výrazný vplyv na kvalitu čistenia či stabilizáciu vlhkosti vzduchu. Ani drahý prístroj vám nepomôže, ak mu vyberiete zlé miesto.

Základné pravidla, ktoré by ste mali dodržať sú:

  1. prístroj umiestnite približne do výšky 80 cm,
  2. nájdite mu miesto čo najviac v strede miestnosti alebo tak, aby stena bola vzdialená aspoň 60 cm,
  3. nevhodné sú rohy miestnosti či miesta pod policami
  4. dôležité je, aby mohol vzduch okolo neho voľne prúdiť

Výkon, Hlučnosť, Spotreba

Pri výbere by ste mali zohľadniť aj parametre, ktoré beriete do úvahy aj pri iných elektrospotrebičoch.

Výkon čističky vzduchu udáva koľko metrov kubických dokáže vyčistiť za jednu hodinu. Výkon tak priamo súvisí s veľkosťou miestnosti, v ktorej chcete čistiť vzduch.

Hlučnosť je udávaná v decibeloch a tak, ako aj pri iných spotrebičoch, je ideálne aby bola nižšia ako 50 dB. Ak je hluk spotrebičov pre vás kľúčový, tak k dispozícii sú aj modely s nízkou hlučnosťou do 30 dB, prípadne siahnite po čističke s elektrostatickým filtrom.

Celkové náklady na prevádzkovanie budú čiastočne závisieť od spotreby elektrickej energie. Tá je odvodená od príkonu, pričom platí, že čím nižší príkon, tým nižšia spotreba.

Ceny

Ceny čističiek vzduchu začínajú na zhruba 60 eurách, pri jednoduchých zariadeniach určených do malých miestností s plochou menšou ako 20 m2. Modely s väčším výkonom a doplnkovými funkciami sa pohybujú v rozmedzí od 100 do 300 euro, tie najsofistikovanejšie čističky vyjdú aj na 500 euro a viac.

Okrem ceny za čističku započítajte do kalkulácie nákladov aj cenu výmenných dielov, napríklad samotné HEPA filtre stoja v závislosti od značky a typu od 15 do 150 euro.

Čističky vzduchu v rôznych cenových reláciách a s rôznymi funkciami nájdete tu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *