Astra kríčková

Astra kríčková, (Aster dumosus, al. Symphyotrichum dumosum), (Asteraceae – astrovité), cz: Hvězdnice keříčkovitá, en: Bushy aster

Charakteristika

Astra kríčková je trváca jesenná mrazuvzdorná rastlina, vytvárajúca poloker. V závislosti od odrody dorastá do výšky 20 – 50 cm. Má silnú a plytkú koreňovú sústavu. Na začiatku vegetačného obdobia vytvára prízemné listy, kopijovitého až eliptického tvaru. Z koreňov vyrastajú pevné, drevnatejúce stonky, ktoré sú obrastené rovnakými listami eliptického tvaru. V hornej časti z pazúch listov sa stonky husto rozvetvujú. Tieto rozvetvené stonky sú olistené striedavo postavenými, tmavozelenými úzkymi listami, cca 1 cm dlhými. Stonky sú zakončené kvetnými úbormi s jazykovitými kvetmi. Bývajú biele, červené, bordové, ružové, modré alebo fialové, vždy so žltým terčíkom. Kvety vytvárajú súvislý farebný vankúš. Plody sú nažky.

Rozmnožovanie

Astra kríčková sa rozmnožuje delením trsov. Rastlina sa rada rozširuje do okolia koreňovými výhonkami, tie sa môžu odkopať a presadiť na jar alebo na jeseň. Tento spôsob množenia je najrýchlejší a najefektívnejší. Možné je aj množenie semenami alebo odrezkami.

Ako pestovať astru

Umiestnenie
Vysaďte ju na slnečné vzdušné miesto. Znesie aj čiastočné zatienenie, ale na slnku bude lepšie kvitnúť. Vyžaduje dostatok priestoru, aby sa mohla trsovito rozrásť.

Zemina
Astra je nenáročná na zeminu, obľubuje hlinitú alebo hlinito-piesočnatú a primerane vlhkú pôdu. Ocení obohatenie pôdy o preosiaty kompost.

Zálievka
Potrebuje primerane vlhkú pôdu. V čase letných horúčav vyžaduje pravidelnú zálievku. Dostatok vlahy koncom leta dobre ovplyvňuje tvorbu kvetných púčikov. Zalievajte ju vždy ku koreňom, aby ste nezmáčali listy, inak by ste mohli vytvoriť podmienky pre hubovité choroby. Na suchých, teplých miestach bez zálievky sa môže stať, že astra nezakvitne rovnomerne.

Kvitnutie
Astry začínajú kvitnúť na prelome leta a jesene a kvitnú bohato až do prvých mrazov. (September, október, november.)

Choroby a škodcovia

Astry zvyknú trpieť múčnatkou, hlavne na konci sezóny. Ohrozené sú rastliny pestované na suchých, nevzdušných miestach, bez dostatočnej závlahy.

Napadnuté časti rastlín bezodkladne odstráňte do odpadu alebo spálte, aby ste zabránili ďalšiemu šíreniu nákazy. Prevenciou pred chorobami je správne zvolené stanovište, primeraná a správna zálievka a výživa.

Strihanie

Rastlinu zostrihajte hneď na jar, odstráňte všetky staré suché vetvičky. Podporíte tým nový rast. Vhodné záhradné nožnice môžete nájsť, keď kliknete sem.

Ďalšie strihanie sa odporúča hlavne pri vyšších odrodách, aby zosilneli. V polovici júla ich môžete skrátiť o polovicu. Oddialite tým dobu kvitnutia asi o dva týždne, rastliny však budú pevnejšie. Najvyššie odrody je dobré včas voľne vyviazať, aby sa neváľali a nepolámali.

Aj zaštipávanie nasmeruje rastovú energiu k nižším častiam rastliny a spôsobí nižší a hustejší rast a tým aj bohatšie kvitnutie. Skracovanie nových výhonkov môžete zopakovať viac krát počas sezóny až do júna.

Takto vyzerá astra v zime

Kombinácia s inými kvitnúcimi rastlinami

Astra sa vysádza do trvalkového záhona spolu s ostatnými rastlinami kvitnúcimi v jeseni, ako sú napríklad chryzantémy. Zvykne sa tiež vysádzať spolu letničkami aby udržala farebnosť vo výsadbe aj po ich odkvitnutí. Sadiť sa môže spolu s rudbekiami, krasuľkami, aksamietnicami, cíniami. Z trvaliek im spoločnosť zvyknú robiť spomínané chryzantémy, alebo rastliny so striebristo šedými listami, napríklad šalvia, alebo čistec.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *