Trnka obyčajná

Trnka obyčajná, Slivka trnková, (Prunus spinosa), (Rosaceae – ružovité), cz: Trnka obecná, en: Blackthorn, Sloe

Charakteristika

Trnka obyčajná je opadavý ker alebo malý strom dorastajúci zväčša do výšky 2 – 4 m. Častokrát vytvára husté, nepreniknuteľné húštiny, v ktorých nachádzajú vtáky ideálne miesto na hniezdenie. Trnka má voňavé biele 5 – lupeňové obojpohlavné kvety, ktoré skoro na jar (od marca do apríla) šíria do okolia mandľovú vôňu. Vyrastajú jednotlivo na stopkách a kvitnú pomerne krátko, ešte pred tým ako vypučia listy. Včelám a iným druhom hmyzu poskytujú peľ.

Konáre majú sivastú farbu, sú hladké a pokryté tŕňmi (brachyblasty). Tŕne pravdepodobne vznikli premenou krátkych konárikov a podľa nich získala rastlina slovenské pomenovanie. Malé listy rastú po odkvitnutí, sú jednoduché, striedavé a stopkaté. Majú eliptický tvar a malé vrúbky na okrajoch.

Rozmnožovanie

Pod zemou má trnka koreňový systém, z ktorého vyrastajú nové výhony a kry sa tak rozširujú pomerne rýchlo do okolia aj susedných porastov. Plod je guľatá modročierna oinovatená kôstkovica so zelenou až žltou dužinou.

Výskyt

Trnka obyčajná je rozšírená takmer po celej Európe, rastie aj na severe Afriky a v Malej Ázii. Vyskytuje sa v nížinách a pahorkatinách, na svahoch a suchých pôdach, kde obľubuje vápenné pôdy a slnečné stanoviská. Rastie na slnečných krovinatých okrajoch lesov, na rumoviskách, medziach a popri cestách. Je mrazuvzdorná a odolná voči suchu a mestskému prostrediu.

Využitie

Plody trnky majú trpkú chuť, ktorá zmizne po prvých mrazoch, preto sa plody (trnky) zbierajú až vtedy. Zosladnú aj sušením. Robia sa z nich kompóty, marmelády, šťavy, trnkovica, víno alebo sa tiež pridávajú do bobuľového likéru. Správne vykvasené trnkové víno chutí ako portské. Výbavu do kuchyne aj všeličo do domácnosti nájdete tu.

V liečiteľstve sa používajú hlavne kvety a plody, zriedka i listy a kôra. Kvety pôsobia mierne močopudne a podporujú látkovú premenu, preto bývajú častou zložkou domácich čajovín. Samostatne sa používajú pri prechladnutí alebo proti zápche (aj detí). Plody možno aj sušiť. Používajú sa pri žalúdočných ťažkostiach a ochoreniach močového mechúra a močových ciest. Listy sa používajú na čistenie krvi a kôra proti horúčke.

Extrakt z plodov sa tiež používa proti reumatizmu, na čistenie krvi, všeobecne na zvýšenie obranyschopnosti tela proti infekciám, aj ako ústna voda na kloktanie.

Zaujímavosť

V trnkovej húštine zvyknú hniezdiť strakoše, sťahovavé vtáky, ktoré prilietajú koncom apríla a odlietajú v septembri. Živia sa veľkým druhom hmyzu, napríklad chrobákmi, čmeliakmi a kobylkami, niekedy aj drobnými hlodavcami a hmyzožravcami. Ulovenú korisť – zväčša hmyz si napichujú na ostne kríkov do zásoby, keď sú práve nasýtené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *