Lewisia cotyledon

Levízia kalifornská, (Lewisia cotyledon), (Montiaceae – zdrojovkovité), en: Siskiyou lewisia, Cliff maids

Lewisia cotyledon

Charakteristika

Lewisia cotyledon je kvitnúca vždyzelená trvalka pochádzajúca zo západu USA (južný Oregon a severná Kalifornia), kde rastie na kamenistých stanovištiach v horskom prostredí. Má kolovitý koreň a bazálnu plochú ružicu z kožovitých oválnych alebo lyžicovitých listov dlhých okolo 9 cm. Na jar vyrastajú z ružice kvetné stonky dlhé 20 – 40 cm, na ktorých sa vyvinú súkvetia kvetov s priemerom 2 – 4 cm. Každá kvetná stonka môže niesť až 50 kvetov a nachádzajú sa na nej aj malé oválne listene zakončené živicovými žľazami.

Lewisia bohato kvitne pestrofarebnými kvetmi od čisto bielej, cez žltú, oranžovú, ružovú, červenú až po purpurovú farbu. Po okrajoch okvetných lístkov, ktorých býva cca 7 – 13, sa väčšinou tvorí bledšie lemovanie alebo rámovanie, čo dodáva kvetom exotický dojem. Kvety však môžu byť aj jednofarebné.

Lewisia je rastlinný rod, ktorý bol pomenovaný podľa amerického prieskumníka Meriwethera Lewisa (1774-1809), ktorý sa s týmto druhom stretol v roku 1806.

Rozmnožovanie a výsadba

Rozmnožuje sa semenami v období od novembra do februára. Vysievajú sa do veľmi priepustného substrátu zloženého z mála kompostu a piesku a z veľa jemného štrku. Výsev sa udržuje skôr suchý, ale nesmie úplne preschnúť. Mráz im nevadí, naopak, premrznutie semien potom z jari urýchli klíčenie. Pri vhodných podmienkach čoskoro vyklíčia malé rastlinky, vytvárajúce miniatúrne tučné listové ružice. Keď má nová rastlinka asi 1 cm v priemere, môže sa presadiť do malej nádoby s výživným a priepustným substrátom. Približne za rok od výsevu už môžete rastlinu vysadiť do skalky alebo suťoviska. Rôzne záhradné pomôcky a doplnky si vyberiete tu.

Pri nákupe hotovej rastliny sa odporúča vymeniť jej substrát, pretože býva predávaná väčšinou v rašelinovom substráte, ktorý je pre ňu dlhodobo nevhodný. Pred výsadbou do skalky alebo do nádoby na balkón, jej prepláchnite koreňovú sústavu a umiestnite ju do vhodného štrkovitého substrátu.

Ako pestovať levíziu

Umiestnenie
Umiestnite ju na rozptýlené svetlo, do polotieňa, nie na priame slnko. Najlepšie do skalky. V chladnejšej klíme znesie aj umiestnenie na slnku.

Zemina
Vysádza sa medzi skaly s minimom substrátu, tak aby prebytočná voda mohla rýchlo odtiecť. Nevhodné sú ale zásadité kamene (vápenec, dolomit), pretože rastlina neznáša vápnik. Ideálnym kameňom je žula, bridlica, andezit, pieskovec alebo iné kyslé až neutrálne horniny. Ak nemáte skalku a rastlinu plánujete pestovať v nádobe, zvoľte dobre priepustnú, štrkovitú pôdu s vyšším obsahom humusu a nezabudnite na riadnu drenážnu vrstvu na spodku nádoby. Pôda môže mať mierne kyslé alebo neutrálne pH a nesmie obsahovať vápnik.

Zálievka
Nemá rada nadmernú vlhkosť a polievanie. Neznáša stojatú vodu. Vysoká vlhkosť podkladu môže spôsobiť hnilobu koreňov a tým úhyn celej rastliny, čo sa v nevhodných výsadbách stáva veľmi často počas zimného obdobia.

Kvitnutie
Kvitne od mája do júla.

Choroby a škodcovia
Vo vlhkom prostredí ju okrem hniloby napádajú aj škodcovia, ako vošky a slimáky, prípadne sa môže objaviť hrdza na listoch. Pasce na slimáky aj plašiče škodcov nájdete tu.

Zazimovanie

Rastlina je mrazuvzdorná do cca -10 °C. Keďže prežitie našej vlhkej zimy býva pre Levíziu problém, zhrňme si, ako sa dajú zvýšiť jej šance. Základné pravidlo znie, že krčok tejto rastliny má byť suchý. Zabráňte tomu, aby bola v zime (ale aj v lete) vystavovaná vlhkosti. Znamená to, že okolo rastliny do jej bezprostrednej blízkosti umiestnite štrk a kamienky, ktoré pomôžu odviezť vodu a tým zabrániť hnilobe. Ako už bolo spomínané, ideálne je umiestnenie do skalky, pretože tak vyzerá aj jej prirodzené prostredie. Úspešné môže byť aj pestovanie v kvetináčoch s kvalitnou drenážou, v ktorých ich dokážete chrániť pred trvalejším vlhkým počasím.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *