Tekoma vzpriamená

Tekoma vzpriamená, (Tecoma stans), (Bignoniaceae – bignóniovité), cz: Protiha vzpřímená, en: Yellow elder, Yellow trumpetbush, Yellow bells, ginger Thomas

Charakteristika

Tecoma vzpriamená je vždyzelený ker alebo malý strom, dorastajúci do výšky 5 m, niekedy aj viac. Má tenké zelené vetvy, na ktorých rastú protiľahlé nepárno perovité zelené listy. Tvorené sú 3 – 13 zúbkovanými, oválnymi až kopijovitými lístkami s dlhým hrotitým vrcholom a klinovitou základňou.

Nápadné, zlatožlté kvety v tvare trúbky vyrastajú v strapcoch na koncoch vetvičiek, prípadne z pazúch horných listov. Koruna kvetu je zvonkovitá až lievikovitá, päťlaločná a v hrdle často červenkasto žilkovaná. V súkvetí býva aj 20 kvetov a každý je veľký cca 4 – 8 cm.

Plody sú úzke tobolky v tvare strukov visiacich v skupinách. Dosahujú dĺžku až 25 cm. Obsahujú veľa sploštených žltých semien s membránovými krídlami, čo im umožňuje šíriť sa vetrom aj do väčších vzdialeností. Kvety priťahujú včely, motýle a kolibríky.

Tekoma vzpriamená je oficiálnou kvetinou Amerických Panenských ostrovov a národnou kvetinou Bahamských ostrovov.

Výskyt

Pochádza zo subtropických a tropických oblastí Ameriky, areál jej výskytu sa rozprestiera od juhu Spojených štátov amerických až po sever Argentíny. Rozšírená bola aj do Afriky, Juhovýchodnej Ázie, Austrálie aj na ostrovy v Tichomorí, kde zvykne splaňovať a miestami sa stáva nevítanou burinou.

Vo svojej domovine rastie na pomerne neúrodných stanovištiach s vápnitou kamenistou pôdou, v roklinách, okolo ciest a vo svetlých lesoch s dlhým obdobím sucha. Naopak v novo osídlených oblastiach uprednostňuje výživné, stredne vlhké pôdy a často ju je vidieť v okolí ľudských sídiel, kde rýchlo vytvára súvislé porasty na narušovaných miestach. Rýchlo kolonizuje aj skalnaté, piesočnaté a vyčistené polia. Preferuje suché a slnečné oblasti od pobrežia do nadmorskej výšky 1500 m n m.

Rozmnožovanie

Tekoma vzpriamená sa prirodzene rozmnožuje čerstvými semenami, ktoré na jar vyklíčia v piesočnatej pôde asi do 4 týždňov. Majú vysokú klíčivosť, uvádza sa až 90%. Úspešne sa rozmnožuje aj z polodrevnatých odrezkov, ktoré môžete odobrať v lete. Z koncov odrezkov odstráňte listy, ošetrite v práškovom stimulátore a umiestnite vo vzdušnom substráte určenom na rozmnožovanie. Substrát udržiavajte neustále mierne vlhký a teplý. Odrezky zakorenia pri vysokej vzdušnej vlhkosti. Pareniská, fóliovníky a všeličo iné si vyberiete tu.

Ako pestovať tekomu

Umiestnenie
Je to teplomilná drevina, takže preferuje polohu na plnom slnku. Dobre znáša prímorské slané podmienky aj čiastočný tieň, na plnom slnku však najkrajšie kvitne.

Zemina
Najlepšie rastie v úrodnej, organicky bohatej, dobre priepustnej a stredne vlhkej pôde, ale znáša aj horšie podmienky. Pomôcky pri pestovaní aj doplnky do domácnosti si vyberiete tu.

Zálievka
Zakorenené rastliny sú veľmi dobre odolné voči suchu. Rastlinám v nádobách zabezpečte pravidelnú závlahu.

Kvitnutie
Kvitne nepretržite od neskorej jari do mrazov, ale bohatšie od jari do leta, v niektorých prípadoch kvitne celoročne. Kvety jemne voňajú.

Choroby a škodcovia
Na izbových rastlinách sa môžu vyskytnúť molice alebo roztoče, na rastlinách vo voľnej zemi vošky.

Ďalšie pestovateľské tipy

Ako tropická rastlina je citlivá na mráz. U nás sa dá pestovať v nádobe, ktorá sa na zimu premiestňuje do jasných slnečných interiérových priestorov, prípadne aj do chladnejšej miestnosti, kde teplota neklesá pod bod mrazu. Starostlivosť o rastliny v nádobách je do istej miery podobná ako pri Mandeville a Bougainvilleae.

V tropických oblastiach je Tecoma vždyzelená, v chlade jej však listy opadávajú. Znesie pokles teploty len do -2 °C. Korene, z ktorých rastlina zväčša opätovne obráža, u niektorých kultivarov prežijú mráz aj pod -14 °C. Ostrihať a tvarovať ju môžete podľa potreby po odkvitnutí alebo v predjarí. Záhradné nožnice si môžete vybrať tu.

Využitie

Rozkvitnuté kvety sa používajú na ochutenie jedál a sirupov, koreň ako náhrada chmeľu pri výrobe piva. Mladé vetvy a listy sú alternatívnym krmivom pre hovädzí dobytok a kozy. Drevo sa využíva na výrobu nábytku, lukov a kanoe, dobre sa opracováva a sústruží, slúži aj ako palivo. Z listov sa vyrábajú insekticídne prípravky proti niektorým motýlím húseniciam. Obsahujú tiež zlúčeniny zvané „catnip“, ktoré svojou vôňou lákajú mačkovité šelmy, podobne ako náš kocúrnik.

Kvet rastliny sa používa v ľudovom liečiteľstve pri liečbe cukrovky, drvená kôra na hojenie povrchových rán a koreň pri poranení vnútorných orgánov a tráviacich ťažkostiach, odvar z listov slúži na prípravu nervového tonika a mierni alkoholom spôsobenú nevoľnosť. Má však aj nepríjemnú vlastnosť, šťava z listov vo väčšom množstve podporuje rast kvasiniek kandida belostná (Candida albicans), ktoré spôsobujú na pokožke ťažko liečiteľnú mykózu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *