Zvonček rovnakolistý

Zvonček rovnakolistý, (Campanula isophylla), (Campanulaceae – zvončekovité), cz: Zvonek stejnolistý

Zvonček rovnakolistý, Campanula isophylla, (Campanulaceae – zvončekovité)

Charakteristika

Zvonček rovnakolistý je trváca rastlina, vysoká 20 – 30 cm a pochádza zo severnej oblasti Talianska (konkrétne z Ligurských Álp), ale rastie aj v Stredomorí. Stonky tejto rastliny starnutím drevnatejú, vyrastajú na nich svetlozelené menšie listy. Kvety hviezdicového tvaru sú veľké cca 3,5 cm a kvitnú na vrchole stonky. Podľa 2 farieb, v ktorých sa vyskytuje, získal pomenovanie ženích (modrý) a nevesta (biela). Zvonček s bielymi kvetmi býva silnejší a odolnejší. Celkovo je stavba rastliny krehká, ľahko sa láme a pri poranení roní bielu mliečnu šťavu. Tá nie je škodlivá.

Rozmnožovanie

Zvonček sa rozmnožuje semenami (generatívne) aj delením trsov alebo odrezkami (vegetatívne). Rozmnožovanie semenami je pestovateľsky náročnejšie, preto sa častejšie používa vegetatívne množenie, napríklad vrcholovými odrezkami. Vhodné odrezky sú 6 – 8 cm dlhé. Pred zasadením do zeme ich na 10 minút namočte do vlažnej vody, aby roniaca mliečna šťava nezacelila reznú plochu. Po zakorenení a zosilnení, môžete rastlinky rozsadiť. Pekné kvetináče na pestovanie zvončekov môžete nájsť napríklad tu.

Pestovanie zvončeka

Umiestnenie a výsadba
Zabezpečiť mu treba svetlé stanovište, no nie na priamom slnku. V tmavších priestoroch mu začnú žltnúť listy, na priamom slnku môže dôjsť k popáleninám na listoch. Vyhovuje mu chladné prostredie. Ideálne teplotné podmienky pre jeho rast a klíčenie sú 12 – 15 °C , teplota na pestovanie max.do 20 – 22 °C. To je potrebné mať na pamäti, pokiaľ pestujeme zvonček v interiéri.

V exteriéri ho sadíme do drenážovanej zeminy alebo do mierneho svahu, aby sme predchádzali zamokreniu. Vhodné je opäť svetlé zľahka pritienené stanovište. Rastlina je mrazuvzdorná, ublížiť jej môže hlavne nadmerná vlhkosť, takže rastlinu chránime od zamokrenia aj v zime.

Zemina
Pre zvončeky je vhodná zmes rašeliny, ornice a piesku. Vyhovuje im aj ílovito – humózno – vápenatá zmes, v ktorej je primiešaný piesok. Pôda by mala byť vlhká a prevzdušnená zároveň, nie premokrená. Ideálne pH zeminy je od 6,7 až do 7,5.

Zálievka
Vhodné je pravidelné zavlažovanie. Osvedčila sa tvrdá voda z vodovodu, rastlinám totiž vyhovuje vápnik. Zvonček rovnakolistý, pokiaľ je vonku, neznáša dážď. V daždivom období hnijú korene a opadávajú kvety.
Substrát v črepníku by mal byť stále mierne vlhký, avšak nie preliaty.

Zvonček rovnakolistý

Kvitnutie
Zvonček rovnakolistý kvitne na tohtoročných prírastkoch počas leta až do skorých jesenných mesiacov. Pre dlhšie kvitnutie musíme odstraňovať odkvitnuté kvety. Použijeme na to čo najtenšie nožnice, aby sme nepoškodili krehké stonky.

V záhradkárskych obchodoch predávajú tieto zvončeky zakvitnuté už vo februári.

Škodcovia
Rastlina je chúlostivá vo vlhkom počasí na choroby a škodcov. Môže dochádzať k hnilobe koreňov, prípadne sa vyskytujú molice a roztoče (Tetranychidae).

Zrezávanie
Pre vytvarovanie kompaktnej vzpriamenej rastliny sa odporúča koncom zimy zrezanie až po prvú dvojicu listov nad povrchom pôdy. Záhradné nožnice na strihanie vetvičiek môžete nájsť tu. V priebehu vegetačného obdobia treba zaštipovať na každom výhonku vegetačný vrchol. Môže sa zrezať aj po odkvitnutí.

Tip na pestovanie

Zvonček rovnakolistý je vhodný do interiérov do chladnejších miestností, ako sú zimné záhrady, vstupné haly, schodištia či verandy. Pestuje sa aj na dekoráciu balkónov a terás. Krásne vyzerá umiestnený v košíku alebo začlenený do výsadby vo vidieckych záhradách, prípadne v skalkách.

Ak ho pestujete v nádobe, nezabudnite na drenážnu vrstvu a na otvor pre odtok prebytočnej vody. Umiestnite ho na miesto chránené pred dažďom. V premokrenom substráte zahnívajú korene a rastlina odumiera.

Zvonček rovnakolistý

Ďalšie príbuzné druhy

Zvonček karpatský (Campanula carpatica) je rozšírený iba v Karpatoch, považuje sa za karpatský endemit. Kvitne v júli až auguste. Kvety sú dlhostopkaté, púčiky pred rozkvitnutím ovisnuté, kvety sú bledofialové.

Zvonček maličký (Campanula pusilla Haenke) je iba 5 – 15cm vysoká, hustotrsovitá rastlina s rozkonáreným podzemkom. Kvety sú fialkavé ovisnuté, rastie v subalpínskom a alpínskom stupni, kvitne v júni a júli.

Zvonček broskyňolistý (Campanula persicifolia) je trváca 30 -80 cm vysoká bylina s priamou viac menej jednoduchou byľou riedko olistenou, nesúcou 3 – 8 kvetov. Biely a svetlomodrý kultivar patria medzi najbežnejšie záhradné zvončeky. Sú odolné voči suchu aj voči chorobám a škodcom a preto sa ľahko pestujú.

Zvonček skalničkový (Campanula portenschlagiana) je trváca vždyzelená rastlina, vysoká v liste 10 cm, s kvetmi dosahuje 15 cm. Tvorí pomaly sa rozrastajúce trsy s vystupujúcimi aj poliehavými kvetnými stonkami. Nazýva sa tiež zvonček dalmatský.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *